Na całym świecie dietetycy podkreślają, że nadmierne spożycie cukru jest ogromnym problemem. Nie dla wszystkich jest jednak oczywiste, że nie chodzi tylko o cukier „jawny”, taki, który dodajesz z cukiernicy do herbaty czy zjadasz w postaci słodyczy. Ogromne znaczenie ma także cukier dodawany przez producentów do nieoczywistych produktów, takich jak chleb czy keczup. Człowiek ma naturalną skłonność do poszukiwania smaku słodkiego, dlatego tak ważne jest, by stosować zdrowe zamienniki cukru.

Dlaczego tak bardzo lubisz wszystko, co słodkie?

Smak słodki to dla twojego ciała ukryta informacja o szybko dostępnej energii. Słodycz wynika z zawartości cukrów prostych, które w przewodzie pokarmowym są błyskawicznie trawione i wchłaniane. Dzięki temu mogą być wykorzystane na bieżące potrzeby organów wewnętrznych czy pracę mięśni. Cukier oznacza łatwo dostępną energię. To właśnie dlatego człowiek rodzi się z instynktowną skłonnością do sięgania po słodkie produkty. Nawet niemowlęta, którym podaje się słodki roztwór glukozy szybko się uspokajają, a na ich twarzach pojawia się błoga mina. Słodycz jest nagrodą dla mózgu i pobudza wydzielanie dopaminy, uznawanej za hormon szczęścia. Jednak to, co kiedyś pomagało człowiekowi przetrwać, we współczesnym świecie okazuje się przekleństwem, bo cukier, w różnej postaci, dostępny jest na każdym kroku.

Czy każdy cukier jest zły?

Nadmierne spożycie cukru jest niebezpieczne i zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy typu II i innych chorób cywilizacyjnych. Jednak nie każde źródło cukru ma taką samą wartość i nie każde źródło cukru należy eliminować. Poza tym umysł ludzki nie lubi zakazów i im bardziej sobie czegoś odmawiasz, tym bardziej masz ochotę to zjeść. Wiesz, jak to jest, gdy myślisz sobie „nie mogę jeść czekolady”? Właśnie wtedy masz na nią największą ochotę. Warto stawiać na naturalne źródła cukru, przede wszystkim owoce, w tym suszone śliwki takie jakie śliwki kalifornijskie, które nie są dodatkowo dosładzane. W pracy z Pacjentami często słyszę mit, że owoce trzeba ograniczać ze względu na cukier.

Według mnie to najgorszy sposób na ograniczenie cukru. Owoce niosą ze sobą także szereg innych wartości odżywczych, z których nie można rezygnować. Znacznemu ograniczeniu powinny za to podlegać produkty bogate w tzw. „cukier dodany”, w których na etapie produkcji, w czasie gotowania czy już bezpośrednio na stole dodaje się dodatkowe źródło cukru. W zdrowej, zbilansowanej diecie cukier dodany nie powinien dostarczać więcej niż 10% energii, a specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają, by ilość ta wynosiła nawet 5%. Oznacza to, że jeśli twoja dieta ma wartość kaloryczną około 2000 kcal, to codziennie możesz zjeść od 100 do 200 kcal pochodzących z cukrów dodanych. To od 5 do 10 łyżeczek cukru dodanego ze wszystkich źródeł! Dużo? Wcale nie! Taką ilość łatwo jest przekroczyć. Właśnie dlatego wciąż poszukuje się zdrowych zmienników cukru. Jednym z nich jest suszona śliwka.

Śliwka kalifornijska jest dobrym zamiennikiem cukru

Suszona śliwka z Kalifornii zawiera wyłącznie cukry pochodzenia naturalnego. 150-letnie doświadczenie w uprawie śliwek, unikalny proces zbioru i doskonale dopracowane metody suszenia sprawiają, że śliwka kalifornijska ma wysoką, powtarzalną jakość i słodkość. To bardzo ważna cecha dobrego zamiennika cukru. Dlatego może być stosowana jako naturalny substytut cukru w różnych formach. Możesz dodawać ją do dań w całości, pokrojoną na mniejsze kawałki, w postaci zmiksowanego puree, czy w formie soku (np. do herbaty). Pokrojone śliwki kalifornijskie sprawdzą się np. w daniach śniadaniowych, sokiem możesz posłodzić herbatę, a puree rewelacyjnie sprawdzi się w wypiekach.

 

Jednak zastosowanie śliwki suszonej jako zamiennika cukru to nie tylko smak słodki, to także szereg innych zalet. Jakich?

  • Śliwki suszone są bogate w błonnik pokarmowy i dzięki temu zwiększają sytość po posiłku.
  • Dzięki swojej bogatej konsystencji suszone śliwki pozwalają zmniejszyć nie tylko ilość cukru dodanego, ale także tłuszczu.
  • Suszone śliwki są łatwe w zastosowaniu i powszechnie dostępne.
  • W przeciwieństwie do innych substytutów cukru nie zostawiają gorzkiego posmaku, a także mogą być stosowane w wysokich temperaturach.
  • Suszone śliwki mają niski indeks glikemiczny (IG=29).

Oraz wiele innych… o czym będę pisać w kolejnych artykułach

Masz ochotę spróbować? Skorzystaj z naszych przepisów: https://www.californiaprunes.net/pl/przepisy/

Barbara Dąbrowska, dietetyk, ekspertka merytoryczna California Prune Board w Polsce. Prowadzi poradnię barbaradabrowska.pl

Literatura:

  1. Normy Żywienia dla populacji polskiej. Nowelizacja. Instytut Żywności i Żywienia.
  2. National Nutrient Database for Standard Reference. Release 28. The National Agricultural Library. Plums, dried (prunes), uncooked.
  3. Foster-Powell K, Holt S, Brand-Miller J (2002) International table of glycemic index and glycemic load values: 2002. Am J Clin Nutr. 76; 5–56.