Wszyscy potrzebujemy świadomego (mindfulness) jedzenia! Dlaczego?

Wszyscy potrzebujemy świadomego (mindfulness) jedzenia! Dlaczego?

Uważność to gorący temat ostatnich miesięcy. Mindfulness (świadomość, uważność) to szerokie pojęcie obejmujące wiele obszarów życia, w tym także ten związany z jedzeniem. Świadome spożywanie posiłków to bardzo potrzebne narzędzie, które pozwala ustabilizować apetyt i wsłuchiwać się w potrzeby własnego ciała. Jak i po co jeść uważanie? Przeczytaj i wykonaj eksperyment z suszoną śliwką kalifornijską. 

Współczesny świat żyje w pośpiechu, szybciej w pracy, szybciej w domu, nawet odpoczywać chcemy intensywnie – więcej wrażeń, w krótkim czasie. Niestety trend ten nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. Nieprzemyślany dobór posiłków i jedzenie w biegu sprawiają, że objadasz się bez refleksji czy dana ilość pokarmu jest odpowiednia i czy w ogóle to danie jest smaczne. Z praktyki dietetyka mogę powiedzieć, że przybywa osób, które jedzenie traktują jako bezrefleksyjny sposób na rozładowanie emocji. 

Mindfulness pozwala na obserwację tego, jak jesz w sposób nieoceniający i z dozą ciekawości oraz chęcią do zmiany. Dzięki temu masz możliwość zauważenia, jakie wzorce powielasz. W uważności nie chodzi o kontrolę, unikanie produktów czy odchudzanie. To próba odzyskania kontaktu ze swoim ciałem poprzez skupienie się na doznaniach zmysłowych płynących z posiłku. Co zyskujesz stosując świadome jedzenie? 

Wzrost przyjemności 

Mindfulness pozwala odzyskać poczucie, co jest smaczne, co sprawia przyjemność, a co zupełnie nie trafia w twój gust. To tak, jakby wyłączyć autopilota i wreszcie posłuchać doświadczonego kapitana samolotu. Dzięki temu zaczynasz częściej stawiać na wysoką jakość produktu i wartość odżywczą. Wybierasz np. suszoną śliwkę kalifornijską zamiast cukierków. 

Znasz swoje reakcje 

Uważność pozwala zaobserwować jak zmieniają się twoje odczucia w czasie posiłku. Zauważasz, jak to się dzieje, że od stanu głodu przechodzisz stopniowo do nasycenia. Dzięki temu po kilku tygodniach praktyki wiesz, kiedy się zatrzymać i nie czujesz przymusu zjadania do końca. 

Przestajesz oceniać 

Świadome jedzenie pozwala zapanować nad wewnętrznym krytykiem dietetycznym, który mówi; „To ciastko jest obrzydliwie kaloryczne”. Dzięki mindfulness obserwujesz bez wydawania ocen dotykających ciebie samego. „To ciasto jest suche i mi nie smakuje” brzmi zupełnie inaczej. 

Pamiętaj, by na początku praktyki uważnego jedzenia nie popaść w pułapkę „wszystko albo nic” i nie wymagać od siebie zbyt wiele. Zacznij od małych kroków! Łatwo przesadzić i sprawić, by uważność stała się kolejnym powodem do krytykowania samego siebie. To nie o to chodzi! 

Zacznij od jednego, świadomego posiłku dziennie, a jeśli to za dużo postaraj się, by każde danie zaczynać od kilku uważnych kęsów, bez dodatkowych czynników rozpraszających. Stopniowo zwiększaj czas przeznaczony na praktykowanie świadomego jedzenia. 

Śliwkowa medytacja  – eksperyment mindfulness 

Chcesz zacząć od czegoś prostego? Przeznacz 5 minut na zjedzenie jednej suszonej śliwki kalifornijskiej. Dziwne? Nie! Chodzi o to, aby maksymalnie skupić się na każdym zmysłowym aspekcie jedzenia. Zaczynajmy! 

  1. Jak wygląda śliwka, jaka jest w dotyku? Spójrz na nią, jakbyś ją widziała/widział pierwszy raz w życiu. Jaką ma fakturę? Jaki kolor? Obróć owoc w dłoni i zbadaj każdy milimetr. 
  2. Powąchaj śliwkę – jakie nuty wyczuwasz zaciągając zapach przy pomocy głębokiego oddechu, jakie, gdy oddychasz krótko i płytko? Z czym kojarzy ci się ten aromat? Jak wyobrażasz sobie smak tej śliwki? 
  3. Włóż owoc do ust, ale jeszcze nie zaczynaj gryźć. Ponownie poczuj fakturę, obracaj śliwkę na języku. Następnie powoli rozpocznij gryzienie obserwując jak zmienia się konsystencja i jak stopniowo zaczynasz czuć coraz bardziej intensywny smak. Jaki to smak? Czy wraz z żuciem odczucia smakowe zmieniają się?
  4. Połknij śliwkę i zauważ, czy zmieniło się odczucie płynące z żołądka. Czy w jamie ustnej pozostały jakieś nuty smakowe? Jakie? 

To proste ćwiczenie pokazuje podstawowe założenia świadomego jedzenia. Warto elementy z tego eksperymentu wprowadzać do każdego posiłku i każdego picia napoju, herbaty, kawy. Pierwsze efekty można zauważyć już po tygodniu praktyki. Powodzenia! 

Autorem tekstu jest: Barbara Dąbrowska, dietetyk, ekspertka merytoryczna California Prune Board w Polsce. Prowadzi poradnię barbaradabrowska.pl 

Źródła dostępne u autorki tekstu (kontakt@barbardadabrowska.pl)