Co przyniesie rok 2019? Dietetyczne trendy, które warto znać

Co przyniesie rok 2019? Dietetyczne trendy, które warto znać

Jakie zmiany w żywieniu przyniesie rok 2019? Na dietetycznym horyzoncie wyraźnie widać kilka ciekawych trendów. Niektóre z nich są kontynuacją tych z poprzedniego roku, inne dopiero teraz będą miały swoje 5 minut. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę! Jak suszona śliwka kalifornijska wpisuje się w popularne zagadnienia dietetyczne? 

Weganizm coraz powszechniejszy 

O diecie bezmięsnej jest coraz głośniej na całym świecie, także w Polsce. Widać to po ilości restauracji wegańskich, które powstają. Według organizacji Happy Cow, Warszawa jest 7  „Vegan-Friendly” miastem na świecie! Weganizm zyskuje nie tylko za sprawą filozofii godnego traktowania zwierząt, ale przede wszystkim z powodów ekologicznych. Z praktyki dietetyka wynika, że najtrudniejsza w przejściu na dietę wegańska jest nauka nowych sposobów przygotowywania dań, tak, by nie stracić walorów smakowych. Może w tym pomóc wprowadzenie śliwki kalifornijskiej do diety, która jest produktem bardzo uniwersalnym. Jej głęboki smak oraz specyficzna konsystencja w połączeniu z wytrawnymi i ostrymi produktami wzbogacą smak dań obiadowych, zaś naturalna słodycz otworzy nowe możliwości komponowania wegańskich śniadań. 

Peganizm, czyli połączenie paleo i weganizmu 

Peganizm powstał z połączenia dwóch diet: diety paleo i diety wegańskiej. Dieta paleo opiera się przede wszystkim na produktach pochodzenia zwierzęcego, bo ma naśladować sposób jedzenia przodków z okresu paleolitu. Weganizm zaś eliminuje tą grupę produktów, która stanowi bazę paleo. Z tego powodu peganizm to niezwykle dziwny twór, który w rzeczywistości nie jest ani paleo (mało w nim mięsa) ani wege (dopuszcza się jajka, ryby, niewielkiej ilości mięsa). Jednocześnie dieta pegan eliminuje wszystkie produkty zbożowe zawierające gluten i ogranicza nasiona roślin strączkowych. Taki sposób żywienia nie znajduje poparcia w normach żywieniowych i jest tylko chwytem marketingowym. Zadaniem dietetyków w roku 2019 będzie zatem wyjaśnianie, dlaczego nie warto stosowań peganizmu.  

Zero waste 

Zero waste kiełkuje w Polsce, ale mam wielką nadzieję, że niebawem rozkwitnie. Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Taka ilość wystarczyłaby do wyżywienia ludności Polski przez 66 lat! Niestety nie mamy aktualnych danych dotyczących marnowania żywności w naszym kraju, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że sytuacja także u nas nie wygląda optymistycznie. Z tego powodu rok 2019 to czas nauki wykorzystania resztek. Warto zagadnienia z zakresu zero waste wprowadzić także do indywidualnej edukacji w gabinecie dietetyka. 

Jedzenie intuicyjne 

Po erze restrykcyjnych diet przychodzi odsiecz w postaci jedzenia intuicyjnego. To cały system związany ze stylem życia, który opiera się na odrzuceniu diet odchudzających i zwracaniu uwagi na potrzeby organizmu. Bazą jedzenia intuicyjnego jest wsłuchiwanie się w fizjologiczne sygnały głodu i traktowanie swojego ciała z szacunkiem. Częścią filozofii jest także trening wykonywany z przyjemnością i zmiana myślenia o jedzeniu, która eliminuje poczucie winy i podejście wszystko albo nic. Jestem na tak! 

Barbara Dąbrowska, dietetyk, ekspertka kampanii „Przyjaciółka z Kalifornii”. Prowadzi poradnię barbaradabrowska.pl