Dobra para!

Dobra para!

W Kalifornii wyrastają doskonałe owoce oraz idee, które wnoszą nowości do świata kulinariów. We wrześniu br. w The Culinary Institute of America* z inicjatywy California Prune Board odbyła się specjalna sesja kulinarna, dzięki której goście z Europy, Kanady oraz USA odkrywali jak śliwki kalifornijskie wydobywają smaki produktów z którymi są zestawione. 

Według licznych źródeł internetowych pionierem trendu łączenia produktów, jest brytyjski szef celebryta Heston Blumenthal. Połączenie smaków, które nadało początek temu kulinarnemu odkryciu było zestawienie kawioru i białej czekolady. Z tym ostatnim raczej byśmy się nie zgodzili, naszym zadaniem pierwsze było niezawodne połącznie śliwki suszonej z boczkiem. 😉  

Dlaczego śliwki kalifornijskie dobrze się łączą z innymi smakami? 

Śliwki kalifornijskie charakteryzują się unikalną wszechstronnością kulinarną , niezależnie od tego, czy jemy je oddzielnie, czy w połączeniu z nieskończoną liczbą składników, od słodkich po sfermentowane. Przynoszą one do potrawy nuty smakowe, których nie można porównać z innymi suszonymi owocami. Ta uniwersalność wynika z bogatej, głębokiej złożoności smaku i wyjątkowej, naturalnej słodyczy. 

Śliwki kalifornijskie sprawdzają się bardzo dobrze w przepisach, które wykorzystują bogate i złożone nuty smakowe, a także dodają głębię takim wyrazistym smakom jak espresso, czekolada i chilli. Owoce wysokiej jakości łączą się z takim składnikami jak oliwki, kapary, ocet i tamari – idealnie zestawiając i wydobywając istotę tych smaków. 

W ostatnich miesiącach przeprowadzaliśmy kilka ciekawych doświadczeń. Jedno z nich we wrześniu br. w Kalifornii. W czasie sesji łączenia składników prowadzonej przez chefa, Barbarę Alexander z The Culinary Institute of America*, dziennikarze, blogerzy oraz kucharze poszukiwali nowych smaków. Śliwki suszone zestawiono z tak nieoczywistymi elementami, jak anchois czy miso. Okazało się, że ten owoc pasuje do całej gamy składników np. połączenie śliwki kalifornijskiej i imbiru przynosi ostry, ziemisty, zimowy smak, a połączenie śliwki kalifornijskiej i marakuji daje wyraźną słodycz oraz orzeźwienie. Zaskakującym odkryciem spotkania było połączenie śliwek kalifornijskich z oliwkami, w wyniku czego otrzymano treściwy, mięsisty smak.   

Polecamy ciekawe połączenia: 

Śliwka kalifornijska + espresso = gorzki i złożony 

Śliwka kalifornijska + surowe kakao = gorzki i owocowy 

 

Śliwki kalifornijskie + oliwki = dały mięsisty smak. 

*Usługi branżowe dostarczone przez The Culinary Institute of America dla California Dried Plum Board (USA) 

Więcej smakowych połączeń znajdziecie w tym znakomitym materiale: https://bit.ly/2COtWKC