Wabi sabi – koniec perfekcjonizmu w kuchni!

Wabi sabi – koniec perfekcjonizmu w kuchni!

Na pewno słyszeliście o duńskim hygge i szwedzkim lagom, filozofiach, które podbiły serca Polaków. Do naszego kraju pomału wkracza nowy trend, z zupełnie innego kierunku geograficznego – Japonii. Wabi sabi to nie tylko styl w architekturze, ale też określone nastawienie do życia, pewna odtrutka na konsumpcjonizm i sztuczny perfekcjonizm. Zgodnie bowiem z tą filozofią, piękno nie musi być ani doskonałe, ani nowoczesne, ale autentyczne.

Wabi sabi wywodzi się z buddyzmu i ma już ponad 600-letnią historię. Słowo „wabi” oznacza prostotę, a „sabi” – piękno wynikające z upływu czasu. Wyraża akceptację przemijania i niedoskonałości, uznanie dla intymności, estetyczną skromność i surowość. Wyznawcy tego trendu doceniają przedmioty z duszą, które mają swoją historię, wyróżniają się naturalną prostotą, jak amatorskie rękodzieło, podniszczone meble. Wciąż jesteśmy w sferze minimalizmu i spokojnej kolorystyki, jak w hygge czy lagom, ale daleko od idealnej symetrii i sterylności.

A jak wabi sabi przekłada się na styl gotowania?

Potrawy jak wnętrza powinny być proste, z naturalnych składników i przygotowywane zgodnie z intuicją, spontanicznie. Nie muszą być idealne ani w pełni zgodne z przepisem. Powinniśmy się bawić i eksperymentować, odmierzać miary rękoma, zastępować jedne składniki innymi, zgodnie z fantazją. Warto spożywać posiłki bez pośpiechu, podając je w naszych ulubionych naczyniach, nawet nadgryzionych zębem czasu, niekoniecznie pasujących do siebie. Wabi sabi uczy uważności, cierpliwości i słuchania własnych potrzeb, komponowania wnętrz czy posiłków według własnego smaku.

Szukacie inspiracji na potrawy w stylu wabi sabi?

Spróbujcie naszych, oczywiście nie musicie ściśle trzymać się przepisów!

Ryżoklejki z masłem orzechowym i śliwką kalifornijską

cpb_ryzoklejki_1

 

Placuszki gryczano-śliwkowe z salsą egzotyczną

placuszki_ze_sliwka_kalifornijska

 

Pasta z tuńczyka ze śliwkami kalifornijskimi na zielonych ogórkach

dsc_6551-pasta-z-tunczyka-ze-sliwkami-kalifornijskimi

 

Roladki z dorsza w pesto pietruszkowym i śliwkami kalifornijskimi 

roladki z dorsza