Świąteczna wędrówka kulinarna

19 grudnia 2016

Świąteczna wędrówka kulinarna

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas pełen uroku, zwłaszcza gdy za oknem biało i śnieżnie. Przygotowania do tego czasu dla wielu z nas trwają już od początku grudnia- świąteczne porządki, wybór prezentów pod choinkę, czy pieczenie pierników. Boże Narodzenie jest wyjątkowym czasem i wymaga odpowiedniej oprawy, także tej kulinarnej.

Każdy region ma własne „skarby” świąteczne, na które czeka z utęsknieniem i których co roku nie może się doczekać. My ubieramy choinkę, zaś Włosi i Francuzi budują szopki. My kładziemy prezenty pod drzewkiem, a Anglicy umieszczają je w świątecznych skarpetach, które wieszają nad kominkiem. My jemy karpia i śledzie, z kolei na południu przeważają owoce morza. Przyjrzyjmy się, jak Europa smakuje w święta.

Ojczyzna Szekspira

Anglicy nie obchodzą Wigilii, a najważniejszy posiłek spożywają pierwszego dnia Świąt. Na stołach króluje nadziewany indyk oraz deser ‘’Christmas pudding’. Wielka Brytania ma również swój wkład w tradycję wzajemnego składania sobie życzeń. W 1846 roku opublikowano pierwszą kratkę świąteczną, którą zaprojektował Jon Horsley. Na kartce widniał napis “Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku”.

Bella Italia

We Włoszech podobnie jak u nas, w Wigilię przygotowywana jest uroczysta kolacja, która składa się z 13 dań. Potrawy oparte są na bazie rybnej i jak na Włochy przystało połączone z makaronami. Święta nie mogą odbyć się bez słodkości. Najbardziej znane Włoskie desery to Panettoni i Pandoro – babki z bakaliami  w kształcie walca. Kolejnymi przysmakami są Panpepato – pierniki oraz Torrone – nugaty z nadzieniem migdałowym z orzechami lub czekoladą. Punktem kulminacyjnym jest jednak przede wszystkim pasterka. W każdym włoskim domu najważniejszym świątecznym symbolem jest szopka. Szopki budowane są nie tylko w kościołach ale także w mieszkaniach czy nawet na klatkach schodowych.

Ojczyzna Goethego

Dla naszych zachodnich sąsiadów adwent jest ważnym czasem przygotowania do Świąt. Mieszkańcy przygotowują adwentowe wieńce, które dekoruje się czterema świecami, a w każdą niedzielę adwentu zapalana jest jedna z nich. Typowe dla tej szerokości geograficznej jarmarki świąteczne odbywają się w większości miast niemieckich. Najważniejszy świąteczny posiłek spożywa się 25 grudnia. W tym dniu na stołach króluje szlachetna, pieczona gęś.

Francja – elegancja

Podobnie jak we Włoszech We Francji ważnym elementem Świąt Bożego Narodzenia podobnie są szopki. Tradycyjna bożonarodzeniowa kolacja odbywa się zazwyczaj po pasterce. Le Réveillon to francuska nazwa świątecznej kolacji. Każdy region różni się serwowanymi potrawami. W Alzacji zwykle króluje gęś. Gryczane naleśniki polane kwaśną śmietaną podaje się w Bretanii. Indyk i kasztany to typowe smakołyki Burgundii, podczas gdy w Paryżu na wigilijnych stołach królują ostrygi. Jednak nie byłoby francuskich Świąt bez tradycyjnego deseru Bûche de Noël („świąteczna kłoda”), które jest łudząco podobne to tradycyjnej polskiej rolady.

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy. Czas, kiedy w kuchni mieszają się zapachy i aromaty. Coraz chętniej sięgamy po nowe smak. Warto przygotować coś równie wyjątkowego dla rodziny i gości. Pod poniższymi linkami można znaleźć oryginalne, świąteczne przepisy z wykorzystaniem wspaniałej śliwki kalifornijskiej, która świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i słonymi potrawami.

Zobacz nasze oryginalne przepisy na Boże Narodzenie:

Pieczona perliczka faszerowana śliwkami kalifornijskimi i orzechami

cpb_perliczka_2

Cały przepis można znaleźć tu: https://californiaprunes.pl/recipe/pieczona-perliczka-faszerowana-sliwkami-kalifornijskimi-orzechami/

Pasztet z kaczki w galaretce ze śliwek kalifornijskich

pasztet-1

Cały przepis można znaleźć tu: https://californiaprunes.pl/recipe/pasztet-kaczki-galaretce-ze-sliwek-kalifornijskich/

Wigilijna kutia ze śliwkami kalifornijskimi

wigilijna_kutia_3

Cały przepis można znaleźć tu: https://californiaprunes.pl/recipe/wigilijna-kutia-ze-sliwkami-kalifornijskimi/

Tatar ze śledzia z konfiturą cebulową i śliwkami kalifornijskimi

wigilijny tatar z konfitur cebulow i sliwkami kalifornijskimi

Cały przepis można znaleźć tu: https://californiaprunes.pl/recipe/tatar-ze-sledzia-konfitura-cebulowa-sliwkami-kalifornijskimi/

Świąteczny piernik ze śliwkami kalifornijskimi

piernik_ze sliwkami_kaliforniskimi

Cały przepis można znaleźć tu: https://californiaprunes.pl/recipe/swiateczny-piernik-ze-sliwkami-kalifornijskimi/

Pierogi z marcepanem i śliwką kalifornijską

tt

Cały przepis można znaleźć tu: https://californiaprunes.pl/recipe/pierogi-z-marcepanem-i-sliwka-kalifornijska/

Niesamowitych doznań kulinarnych,

     Wasza Przyjaciółka z Kalifornii!