Dzień kobiet zmienny jest

Dzień kobiet zmienny jest

Dziś świętujemy my – kobiety. Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca na całym świecie od ponad 100 lat, pomimo wspólnej daty w każdym kraju świętujemy go inaczej.

W Polsce Dzień Kobiet swego czasu obchodzony był hucznie nie tylko w domowym zaciszu, ale i w zakładach pracy, szkołach. Polskie „Ewy” w latach 70. i 80. obdarowywane były goździkami (najlepiej czerwonymi), rajstopami lub perfumami „Być może” (polska próba odpowiedzi na perfumy Chanel No. 5.). Obecnie w Polsce odchodzi się od głośnej celebracji tego dnia, który teraz jest miłą i niezobowiązującą osłodą początku miesiąca.

Są jednak kraje na świecie, które nadal traktują ten dzień jako oficjalne święto. Włosi, którzy jako naród z natury wielbiący kobiety, 8 marca świętują hucznie. Zbliżające się La Festa della Donna widać już na kilka dni przed wyznaczoną datą. W miastach pojawiają się okolicznościowe plakaty i ulotki. 8-go marca Włoszki otrzymują prezenty i bukiety kwiatów nie tylko od mężczyzn, ale też od swoich przyjaciółek, matek, córek czy współpracownic. Tradycyjnie wręczanym kwiatem jest akacja srebrzysta.

Jak przystało na kraj słynny ze swojej kuchni, występuje tam też kilka dań dedykowanych na ten dzień, nawiązujących barwą do akacji srebrzystej. Należą do nich m.in. tagliatelle mimosa, risotto mimosa lub widoczne na zdjęciu poniżej „Torta Mimosa” – ciasto z pomarańczą i bitą śmietaną.

mimosa

Źródło: http://ricette.giallozafferano.it/Torta-mimosa-classica.html

W Portugalii i Rumunii panie spędzają ten dzień organizując wieczorki kobiece, na które panowie nie są zapraszani. W Rosji popularnym podarunkiem są czekoladki, oraz także jak we Włoszech – gałązki akacji srebrzystej. 8 marca Rosjanki świętują nie tylko szampanem, ale i dniem wolnym od pracy.

Jeżeli zastanawiałaś się, który kraj najbardziej kocha Dzień Kobiet, odpowiedzią może być Wietnam. W tamtejszej kulturze święto to obchodzi się nie raz, ale dwa razy w roku:) Oprócz 8 marca panie celebrują także 20 października.

W Dniu Kobiet chciałabym życzyć wam miłego dnia, wypełnionego pozytywną energią i słodkimi przyjemnościami. Jeżeli zamierzacie świętować w tradycji portugalskiej w towarzystwie kobiet lub tradycyjnie z rodziną i przyjaciółmi, akcent kulinarny na pewno się przyda. Kawowy tort brownie ze śliwką kalifornijską będzie smacznym dopełnieniem tego dnia.

Wasza Przyjaciółka z Kalifornii.

kawowy-tort-brownie-ze-sliwkami-kalifornijskimi-4a

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz